Bagnères-de-Bigorre. Fără probleme ... sau aproape !

După două zile mohorâte, soarele s-a invitat la petrecere pentru această primă zi a mesei finale. Și asta e bine, pentru că programul inventat cu măiestrie de Michel Renaux, arbitru al turneului, îi va încânta pe mulți spectatori așezați pe tribunele Thermes ...

fără

Experimentatul Laurent Rochette, opus ucraineanului Pétrenko, a deschis ziua pe terenul 1 când, de cealaltă parte, Clément Chidekh s-a confruntat cu britanicul Kivanda. Pe terenul 1, Laurent Rochette a luat rapid primul set înainte de a confirma în al doilea set. Pe celălalt teren, Chidekh, care a luat primul set, s-a luptat în al doilea set, a câștigat cu 7-5.

Campionul francez junior se clatină, dar trece ...

Louis Dussin se va lupta și în a doua rotație a zilei, dar israelianul Ben Patael va fi putut să ia măsura adversarului său pentru a câștiga în 3 seturi (6-4, 2-6, 6-2).

Opus lui Hugo Cazaban, Axel Garcian, campion francez junior, s-a clătinat, dar a ajuns să ia măsura rezidentului TC Nogaro. Led, Garcian a egalat înainte de a-și vedea adversarul, bolnav, aruncând în prosop cu 4-0 în ultimul set.

La fel ca tânărul francez, belgianul Yannick Mertens și-ar valida biletul pentru turul al doilea, dominându-l pe Théo Arribagé (6-2, 7-6). Acest lucru a fost imitat de Pierre Faivre care a luat rapid măsura lui Maxence Broville, câștigând și el în două seturi.

Evans Furness, a trebuit să cedeze puterii germanului Jebens, rezultat din calificări. Tricolorul a văzut-o pe germană luând primul set (6-3) și, dacă a luptat din greu în setul al doilea, l-a văzut pe Jebens, la un ultim serviciu în tie-break, zburând în runda următoare.

A rămas acest ultim meci, între columbianul Struvay și francezul De Schepper. La sfârșitul primului set atârnat, columbianul Eduardo Struvay a condus un set la nimic împotriva tricolorului înainte de a zbura literalmente (6-0) pentru a recupera ultimul bilet al zilei.

Astăzi, jocurile încep la 9:30 dimineața pe terenul Bagnéais.

Program zilnic

Pe terenul 1, de la 9 h 30 : E. Burnel (FRA) - T. Van Rijthoven (NED, 2); Y. Laurent (FRA) - E. Lesham (ISR, 6); Nu înainte de prânz: J. Eysseric (FRA) - A. Olivetti (FRA); E. Hoyt (GBR, 1) - N. Tepmahc (FRA); L. Dussin/A. Reymond - F. Lakat/Y. Laurent; Nu înainte de 17:30: G. Minat (FRA) - A. Cornut Chauvinc (FRA, 7).

Pe terenul 2, de la 9 h 30 : G. Petit (FRA) - A. Reymond (FRA); A. Musialek (FRA) - F. Lakat (FRA); T. Jomby (FRA, 3) - L. Sanchez (FRA); Nu înainte de 14:30: H. Jebens/A. Petrenko - J. De Schepper/P. Faivre; A. Musialek/E. Struvay - G. Petit/L. Rochette; J. Eysseric/T. Jomby - S. Kivanda/R. Ziganshin