Cupa Mondială de handbal: România rupe visul femeilor franceze în sferturi de finală

Echipa franceză de handbal feminin și-a văzut visul de încoronare acasă spulberat de România, vicecampioană mondială, câștigătoare după suspans și de două ori în plus 34 - 31 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2007, joi la Paris.

mondială

Semifinalele vor juca Norvegia împotriva Germaniei și România împotriva Rusiei sâmbătă.

Românii au reușit să inverseze o situație foarte nefavorabilă după o primă repriză controlată complet de francezi, energizați de marea formă a portarului lor Valérie Nicolas.

Dar portarul român Luminita Dinu a furat spectacolul în timpul banilor, în timp ce o primă prelungire nu a reușit să decidă între cele două echipe.

După un început fulgerător de întâlnire, francezii păreau că se îndreaptă direct spre o calificare ușoară în semifinale. Valérie Nicolas a dezgustat atacatorii români și s-a atașat rapid de preferințele publicului din POPB prin înlănțuirea opririlor (1-5, 10).

Propulsați de succesul portarului și de eficiența apărării 5-1, francezii au dat dovadă de încredere deplină în atac, unde Sophie Herbrecht a jucat liderii revizuirii (4-10, 20).

Doar spatele român Valeria Bese a găsit ocazional plasa, dar accesul la cușca lui Nicolas părea dificil pentru români! Abuzați, vicecampionii lumii au lansat mingi de care Habs a profitat pentru a se grăbi (8-14).

Întoarcerea din vestiar nu a fost favorabilă Habilor. Incomod în atac, unde au suferit recâștigarea formei apărării române și, deja, opririle lui Dinu, au încasat un îngrijorător 5 la 0 (13-14).

Myriam Borg a marcat primul gol francez din a doua perioadă după nouă minute lungi de joc, din penalty. Exploatând încă o minge pierdută de Franța, România a egalat cu un contraatac al lui Clara Vadineanu (17-17).

Au avut loc românii, total dezinhibați ca Olteanu-Nechita (21-20, 54). Atacul lor devenise la fel de fluid pe cât era laborios cel al adversarilor lor. Neagu în spate și Maier în aripă au făcut ravagii în apărarea franceză.

Penalty-ul lui Borg, chiar înainte de sfârșitul timpului regulamentar, a trimis cele două echipe în prelungiri (24-24).

Prima perioadă a început pe aceeași bază cu începutul întâlnirii pentru Franța: apărare de fier, portar în foc, recuperare mingea, contraatac, dar România, departe de a încetini, a jucat din ce în ce mai asigurat (26-26).

Românul Olteanu a ratat un prim punct de meci la sfârșitul primelor minute de prelungire, un eșec care ar fi putut scumpi tabăra românească dacă Dinu nu ar fi făcut o salvare decisivă asupra lui Tounkara (27-27 la finalul primei prelungiri).

A venit, așadar, rândul portarului român să-și facă spectacolul, experimentata Dinu a fost formidabilă la șuturi de la distanță. Francezii, enervați, s-au bâlbâit în fața apărării românești solide aliniate.

O dublă din spatele românesc Steluta Luca și un Dinu arzător au sunat la sfârșitul speranțelor franceze. După pierderile finale ale mingii și încercarea fără succes a unei presări pe toate terenurile, Franța a pierdut 34 la 31.

Coechipierii lui Stéphanie Cano au la dispoziție 48 de ore pentru a-și depăși dezamăgirea și a se uni pentru a juca, împotriva Ungariei, meciul lor de preclasificare.

Miza acestui meci, cu siguranță mai mică decât medalia de aur, este locul organizatorului următoarelor turnee preolimpice.

România va găsi Rusia în semifinală, adversara sa în finala Cupei Mondiale din 2005. Rușii au ajuns la sfârșitul Ungariei, medaliat cu bronz la ultima Cupă Mondială, după un meci de profil (36-35).

În ciuda virtuozității jumătății lor centrale Anita Görbicz și a salvărilor portarului Katalin Palinger, ungurii au eșuat psihologic și au recunoscut un asasin 5-0 la sfârșitul jocului, când profitaseră de mai multe ori.

Dacă ziua de odihnă de vineri nu va fi prea mare pentru semifinalistele române și ruse, obosite cu siguranță de luptele lor dure, Norvegia și Germania, pe de altă parte, nu au suferit prea mult pentru a se califica, una împotriva Coreei de Sud (35-24 ), cealaltă împotriva Angolei (36-33).

Curajoși, africanii nu s-au mai recuperat niciodată de la festivalul starului german Grit Jurack.

Germania urmărește urmele masculinului său Mannschaft, campion mondial încoronat în ianuarie, o căutare care ar putea fi zădărnicită de rănirea spatei sale Nadine Krause la finalul meciului împotriva Angolei.

Un anumit handicap înainte de a înfrunta Norvegia, care s-a desfășurat împotriva sud-coreenilor și a reușit să-i sufle pe deținătorii săi.