FK Krasnodar - OGC Nice (5-2): sala de sport se scufundă în Rusia

De nerecunoscut, Aiglons a cedat loviturilor repetate de la Krasnodar, formidabil de eficiente. Depășit în apărare, dar curajos, Nice a ajuns să se scufunde la finalul meciului.

scufundă

Învățarea Ligii Europa este dificilă. În vârful Ligii 1 și încă neînvins, OGC Nice a jucat un joc seducător și seducător care le-a permis să învingă succesiv Marsilia (3-2) și Monaco (4-0). Dar în competiția europeană, sala de sport se luptă. Multe necazuri.

După o primă înfrângere logică împotriva Schalke 04 (0-1), oamenii lui Lucien Favre aveau mari speranțe pentru această primă călătorie. Direcția Rusia și Krasnodar. Cu o mică schimbare tactică: Valentin Eysseric îl înlocuiește pe Wylan Cyprien în tipul unsprezece. În spatele lui Balotelli, cele două numere 10 împart mijlocul terenului cu Koziello și Seri. În apărare, tripletul Dante-Sarr-Baysse este reînnoit, însoțit de Dalbert și Ricardo pe aripi.

Începutul meciului a fost destul de echilibrat, sala a rezistat și Krasnodar nu a fost periculos din start. Și totuși, în minutul 21, Akhmedov îl mută pe Jedrzejczyk într-un spațiu între Dalbert și Sarr, ambii în dificultate în acest meci. Al doilea îi trimite apoi o centrare tensionată lui Fyodor Smolov, care nu trebuie decât să-l tragă pe Cardinale. Rănit în acțiune, internaționalul rus va lăsa loc câteva minute mai târziu lui Ari.

Au trecut două minute, iar pe o minge inofensivă a lui Eboué, Joaozinho începe în spatele unei apărări statice Nisa (și datorită unei greșeli a lui Dante), Cardinale driblează și înscrie în poarta goală (31 ').

Nice decide să reacționeze. După două lovituri ale lui Balotelli peste bară, atacantul italian încadrează în cele din urmă și trimite un șut superb în poarta mică opusă (42 '), ajutat de o predare a lui Sarr.

Iadul lui Dante (și al lui Baysse)

La întoarcerea din vestiar, Balotelli, bolnav, cedează locul lui Alassane Pléa. Nice este agățat, rezistând chiar jocului fizic al lui Krasnodar. Pléa se prezintă cu o ocazie periculoasă pe care portarul rus o respinge, dar nu este suficientă. Pe măsură ce meciul s-a echilibrat, o altă întorsătură a sorții: pe o luptă în careu, Baysse a atins mingea cu mâna. Pedeapsă incontestabilă, iar Joaozinho nu se roagă să o transforme.

Sala de sport s-ar fi putut scufunda, dar barca rezistă. În ploaia intensificatoare, Cyprien l-a înlocuit pe Dalbert pentru a aduce ofensator. Și imediat după intrarea sa, a profitat de o minge grozavă a lui Eysseric pentru a-l înșela pe Kritsyuk și a reduce scorul (3-2) și a menține speranța de a obține un rezultat.

Puțin mai mult pe loc și revitalizat de acest obiectiv, Nice împinge în ultimele minute să-i agațe pe ruși. Dar, în ciuda acestui fapt, Ari sfârșește prin a îndoa apărarea de la Nisa de două ori în câteva minute (86, 90 + 3) pe doi contrari asasini conduși rotunjit.

Complet uimiți de ruși teribil de eficienți, oamenii simpatici se înclină logic. Copleșiți în apărare, ca un duo Baysse-Dante încă aflat în dificultate (și cu siguranță obosiți de succesiunea meciurilor), Aiglons nu au fost egali, iar învățarea lui Coupe d'Europe se dovedește a fi mai complicată decât se aștepta.

Aiglonii vor trebui să-și găsească forța pentru a-și reveni în două săptămâni, cu o călătorie deja decisivă pe peluza Red Bull Salzburg, Austria.

Statistica: 59

Nisa nu a câștigat niciodată oficial în 13 meciuri UEFA în deplasare (două remize, nouă pierderi). Singurul succes în afara bazelor lor datează de la o victorie cu 5-1 asupra Fenerbahçe în prima rundă redată a Cupei Campionilor - pe teren neutru la Geneva - în decembrie 1959. Fie de atunci. 59 de ani.

Reacția lui Luci în Favre:

„Este sever. Ne plătim greșelile în numerar. O eroare de plasare pe prima, o altă traiectorie estimată a mingii pe a doua. Dar am revenit la 2-1 la pauză, ceea ce a fost bine. La penalty, am făcut o mică greșeală și totuși reușim apoi să revenim la 3-2. Dar aici trebuie să aveți experiența și să vizați 3-3. Nu trebuie să deschidem porțile, așa cum am făcut-o. A trebuit să punem mingea jos, să o facem să se învârtă, să nu o pierdem atât de repede. Uneori ne-a lipsit controlul, precum și intensitatea în dueluri, de la impact până la recuperare. Am luat obiectivele pentru greșeli mari. Așa cum am spus mai înainte, a trebuit să rămânem calmi la 3-2, cu dorința de a ne destabiliza adversarul. Am fost prea deschiși la blocuri și au atacatori buni. "

Reacția lui Valentin Eysseric:

„Când vine vorba de fotbal, FC Krasnodar nu este deasupra noastră, dar au fost mai eficienți în a juca împotriva. La 3-2, am descoperit puțin, ne-am îmbarcat. Este adevărat că le-am dat mult spațiu. Este un scor dur, dar trebuie să te uiți în sus. Avem un meci în scurt timp, va trebui să câștigăm pentru a rămâne înaintea ligii înainte de pauză. Jocul rapid este o modalitate bună de a depăși această pierdere. În Cupa Europei, este un alt nivel. Trebuie să fii concentrat de la început până la sfârșit. Învățăm. Depinde de noi să lucrăm, calificarea este încă jucabilă. "

Un ochi asupra concurenței

În celălalt joc de grupă, Schalke 04 a învins Salzburg cu 3-1. Nemții împart conducerea în grupa I cu Krasnodar. Marcatorii sunt Goretzka (15 '), Cano (72') pentru Salzburg.