Le Havre - PSG: Parisul deja la atac, la o lună distanță de Liga Campionilor

Adăugat pe 07/12/2020 la 20:53, modificat pe 07/12/2020 la 23:02

lună

Pentru reluarea sa, cu o lună înainte de Liga Campionilor, Paris Saint-Germain a oferit un festival ofensiv (0-9) 5.000 de spectatori de pe Stade Océane (Le Havre). Cvartetul ofensiv al PSG Neymar - Mbappé - Icardi - Di Maria și-a dovedit avantajul, cu o primă perioadă intensă marcată de cinci goluri. Brazilia și argentinianul au obținut fiecare câte o paranteză.

S-ar putea teme de o revenire timidă la școală, greutatea unei tăieturi lungi cântărind picioarele pariziene. Însă împotriva Le Havre, campioana Franței a început primul său meci din martie cu o explozie, cu cinci goluri în prima perioadă. Au adăugat încă patru, cu unsprezece refăcut, în actul secund. O demonstrație ofensivă mai mult decât încurajatoare pentru o recuperare, cu douăsprezece zile înainte de prima sa finală a Cupei și cu o lună înainte de sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Atalanta.

Un cvartet deja stabilit

„Fantasticii patru” parizieni au început întâlnirea, cu Mauro icardi în locul lui Edinson Cavani, al cărui contract s-a încheiat la sfârșitul lunii iunie. Din minutul 8, argentinianul a profitat de o centrare impecabilă a lui Thilo Kehrer, titular drept înapoi, pentru a deschide scorul (8, 0-1). El a dublat avantajul zece minute mai târziu, cu un serviciu superb din afara picioruluiAngel Di Maria (19, 0-2). Di Maria, din nou, apoi a lansat Neymar spre poartă, înainte ca un dribling al brazilianului să lase întreaga apărare a Le Havre la locul său, portarul inclus (21, 0-3).

Apoi, al patrulea hoț s-a implicat în festival. Kylian Mbappé a profitat de o pierdere de minge în fața zonei pentru a-l învinge pe Mathieu Gorgelin de la mică distanță (29, 0-4). Atacantul francez a obținut apoi un penalty, transformat senin de Neymar (43, 0-5). La pauză, atacatorii parizieni erau bine aprovizionați de tânăr Arnaud Kalimuendo (marcator pentru 8-0) la 59 și mai puțin tânăr Pablo Sarabia (marcator în 52 și 61) și Idrissa Gueye (marcator în 50). De asemenea, a intrat în joc, Marco veratti a fost decisiv pentru două dintre cele patru goluri pariziene din a doua perioadă, cu deschideri luminoase pentru coechipierii săi.

Le Havre copleșit de intensitatea pariziană

La fel de Keylor Navas și Marquinhos, cele patru ofensive au fost singurii titulari care au garantat că vor începe jocurile majore la sfârșitul sezonului parizian, chiar dacă Di Maria va fi suspendată împotriva lui Atalanta. Performanța trebuie neapărat să fie pusă în perspectivă, împotriva unei echipe din Le Havre, evident, nu în aceeași etapă a pregătirii sale (Ligue 2 nu se reia până pe 22 august). Dar pe lângă o superioritate tehnică evidentă și așteptată, parizienii au dat dovadă de o investiție și o intensitate, limitată la 45 de minute, impresionantă pentru un meci de recuperare. Va fi necesar să confirmăm, mai întâi împotriva Beveren (17 iulie) și Celtic (21 iulie), dar mai ales Saint-Etienne, în finala Coupe de France (24 iulie), și împotriva Lyon în Coupe de la Ligue ( 31 iulie). „Nu este momentul să-ți pierzi capul cu meciul împotriva Atalantei Bergamo (în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, nota editorului)”, a eludat repede Thomas Tuchel la o conferință de presă. "Provocarea este de a veni la Lisabona cu două titluri."