Liga Campionilor: PSG, în clasa a opta întâi

Solid și concentrat, PSG a spulberat încă o dată Steaua Roșie a Belgradului (4-1). Locul opt și primul sunt la final.

campionilor

„Niciun fan nu a marcat vreodată un gol”. În urmă cu cinci ani, Gianluigi Buffon, care păstra atunci obiectivele Juve, luase această faimoasă axiomă înainte de un succes pe terenul Celtic Glasgow (3-0). De această dată, pe peluza Stelei Roșii a Belgradului, în Marakana fierbinte, au câștigat „Gigi” și noul său club PSG (4-1). La puțin mai mult de două luni de la demonstrația sa la Parc des Princes (6-1), PSG a pus-o înapoi, zdrobind o Stea roșie abia mai puțin palidă și astfel dobândindu-și calificarea fără a bate o pleoapă în fazele de eliminatorie ale Ligii campioni. Liverpool a învins Napoli (eliminat cu o singură înfrângere!), PSG oferă chiar și un pic în plus, cu primul loc în grupă. Nu este un lux având în vedere profilul primului grup (în special Real Madrid și Barça) și chiar dacă acest PSG, sincer, nu ar trebui să se teamă de nimeni.

„MCN” la viteză maximă. Pentru acest meci crucial (pe scurt, nu ar trebui să pierzi pentru a te califica), Thomas Tuchel hotărâse să aibă încredere în unsprezece săi care îl învinseseră pe Liverpool în urmă cu două săptămâni și pe care va trebui să-l numim de tip, de acum înainte. Buffon în poartă, Verratti-Marquinhos în mijloc și „MCN” (Mbappé-Cavani-Neymar) în față, la care vom adăuga cu bucurie pe Angel Di Maria, încă o dată decisiv marți seară. Dar inevitabilul Mbappé a fost cel care a forțat încă o dată decizia, împotriva lui Liverpool. După mai puțin de zece minute de joc și într-un stadion strălucitor, atacantul blues a semănat sărmanul Milan Rodic înainte de a servi un caviar lui Edinson Cavani, singur la doi metri de poartă (0-1, 10).

Mbappé, întotdeauna el, a fost și el la originea celui de-al doilea gol. După recuperarea pielii în mijlocul terenului, pepita pariziană i-a servit instantaneu lui Neymar pe partea stângă. Restul, un recital. Și o oarecare ușurință defensivă oricum. Brazilianul, aerisit și ne atacat, a mers să-l înșele pe bietul Milan Borjan (0-2, 40). La pauză, PSG, serios, stinsese focul mocnit în rândul susținătorilor sârbi, care atacaseră podeaua în timpul meciului, între critici diplomatice (episodul președintelui sârb lipsit de standul principal în timpul comemorărilor din noiembrie 11) și batjocura fotbalistică (memento al victoriei de la C1 din 1991, victorie după care PSG mai funcționează).

Sfertul de oră rău din Paris. Dar dacă focul ar fi fost cuprins, nu ar fi fost complet stins. Și a fost nevoie de două șanse și de un gol magnific al lui Marko Gobeljic (1-2, 56) pentru a reaprinde pasiunea pe stadion. La fel ca la Napoli cu o lună mai devreme, PSG trecea printr-o parte a întâlnirii ca o fantomă. „Nu am închis mijlocul la fel ca în prima repriză, adversarul a jucat cu mult risc și talent”, a recunoscut antrenorul PSG Thomas Tuchel la microfonul RMC. Din fericire pentru jucătorii săi și pentru el, acest pasaj prost din Paris nu a durat mai mult de un sfert de oră. Mingea a fost din nou confiscată, iar oportunitățile s-au întors în partea pariziană până la acest magnific lovitură de cap a lui Marquinhos (1-3, 74), punând capăt ultimelor speranțe de la Belgrad. În prelungiri, Mbappé a adus nota finală, pe un serviciu de la Neymar (1-4, 90 + 2) pentru a completa imaginea frumoasă a „MCN”.

Până pe 17 decembrie ... "Am șansa de a evolua cu doi jucători minunați și reușim să ne amestecăm cu colectivul", a spus Mbappé la RMC Sport. "Acum trebuie să câștigăm meciuri și să revenim în februarie cu deplină încredere. Scopul este să mergem înainte, nu jucăm să pierdem". În primul rând în grupul său, PSG are deja o idee despre cluburile pe care le vor putea înfrunta în optimile de finală. Atlético de Madrid, Tottenham, Schalke 04 sau Roma fac parte din listă. „Nu vrem pe nimeni, vom lua ceea ce ni se dă”, a concluzionat Mbappé. Tragerea la sorți va avea loc luni, 17 decembrie.