Mondeville se joacă cu focul, dar câștigă

Baschet. Noginsk 51 - 52 Mondeville, a doua zi a Eurocup. Un fan al suspansului în cadrul campionatului francez, Mondeville este și el pe scena europeană! Mondevillaisii au tremurat până în ultima secundă la Moscova în această după-amiază. Conduși de o Laetitia Kamba decisivă (18 puncte și 10 recuperări), au semnat totuși o victorie prețioasă împotriva Spartak Noginsk.

caen

În ciuda primei încercări reușite a lui Giedre Paugaite, Mondeville a afișat o stângăcie îngrijorătoare la începutul meciului. Fără consecințe în primele minute de joc, eșecurile succesive de tragere (șapte lovituri ratate consecutive) îi permit lui Noginsk să preia controlul operațiunilor (8-2, 6 ′). Intrarea în joc a lui Touty Gandega a reînviat USOM pe măsură ce tânăra pariziană s-a remarcat făcând primele două fotografii (8-6, 8 ′). Cele două echipe au avut multe pierderi și au ratat lovituri, astfel încât scorul nu s-a schimbat până când Mima Coulibaly a egalat la 8-8 (10 ′). Succes de 23% pentru Noginsk la sfârșitul primului trimestru, împotriva a 31% pentru echipa Mondeville: abilitatea nu este să sărbătorim. Mondevillaises nu sunt ajutați de absența accidentării shooterului lor Egle Sulciute (spate).

Au recâștigat avantajul la începutul celui de-al doilea sfert, Mima Coulibaly transformând un contraatac (8-10, 11 ′). După șapte minute sterile, Noginsk și-a găsit drumul înapoi la coș, iar dacă Mondeville a rămas în față după primele două aruncări libere obținute și transformate de Kadidia Minté (10-14, 13 ′), rușii au egalat la trei puncte (14- 14, 14 ′). Întrucât adversarul lor continuă să piardă multe mingi, profită la mijlocul celui de-al doilea sfert (18-14, 16 ′). Laetitia Kamba și KB Sharp își deblochează apoi contorul personal: cinci puncte consecutive pentru primul (19-20, 19 ′), o lovitură premiată pentru al doilea și încă un lay-up pentru Kamba. 21-25 la pauză.

Laetitia Kamba și-a continuat avântul la începutul reprizei a doua, urmată de tânăra Marie-Bernadette M’Buyamba (21-29, 23 ′). Și când Spartak ridică scorul după o a patra minge pierdută de Touty Gandega (28-29, 7 ′), Ingrid Tanqueray apoi KB Sharp găsesc ținta la trei puncte (30-35, 26 ′). Noginsk face ca pudra să vorbească la o asemenea distanță și preia conducerea (38-35, 28 ′). Pivotul rus Maria Shamanina cântărește cu toată greutatea (și 95 de metri) în rachetă (14 puncte și 13 recuperări după 30 de minute), iar Mondeville suferă noua abilitate a localnicilor (41-35, 30 ′). KB Sharp păstrează normanii patru lungimi când vine vorba de atacul ultimului sfert (41-37, 30 ′).

Totuși, Spartak Noginsk și-a mărit cel mai mare decalaj în meciul de la începutul ultimei perioade (44-37 apoi 46-39, 33 ′). Laetitia Kamba s-a arătat în mod clar cu cinci puncte de bun venit, intercalate cu un lay-up de Ingrid Tanqueray (48-46, 35 ′). Scorul nu se schimbă timp de două minute când bătrânul hennuyère își continuă festivalul. Ea egalează, captează un al zecelea rebot și convertește două aruncări libere (48-50, 37 ′). Mondeville renunță la greșeli, dar profită de aruncările rezultate: 1/2 pentru Giedre Paugaite, 1/2 și pentru Kadidia Minté, 0/2 pentru Laetitia Kamba apoi.

Noginsk încă mai poate să creadă atunci când își ia timpul liber. Imaginea premiată care urmează îi dă dreptate (la 51-52 la 38 de secunde de buzzer). Suspansul era la înălțime, mai ales că KB Sharp a ratat un ultim șut și a dat greș cu cinci secunde înainte de sonerie. Tânăra Raisa Lenshina îi tremură mâinile. Toate cele trei lovituri sunt ratate, dar recuperarea este ofensatoare. Antrenorul rus ia un ultim time-out cu doar trei secunde rămase. Mondeville nu își pierde atenția. Giedre Paugaite interceptează ultima pasă a adversarului și USOM câștigă din nou: 51-52.