Pioline a cucerit Roland-Garros

După cinci serii de eforturi, Cédric Pioline, stimulat, a reușit să-l elimine pe Marat Safin, noul țar de tenis. Iată francezul numărul unu calificat în sferturile de finală, unde îl va întâlni mâine pe marocanul Hicham Arazi.

MARAT SAFIN a căzut ieri sub gloanțele unui redutabil Cédric Pioline într-o optimă absolut somptuoasă de la Roland Garros. Trei ore și douăzeci de minute pentru cinci seturi (7-5, 4-6, 6-7, 6-4, 6-4) de dramă superbă cu întorsături. O piesă în mai multe acte pline de o anumită măiestrie de Cédric Pioline transcendată literalmente de un public zgomotos, vibrant și chiar de-a dreptul fierbinte uneori.

pioline

„Astăzi s-au întâmplat o mulțime de lucruri, a spus Pioline. Este o mare plăcere să trăiești momente ca acestea. Oamenii se distrează și ei. Dar hei, Safin nu era chiar departe. »O modalitate de a confirma ponderea certă luată de public în rezultatul final. Marat Safin o va recunoaște pe ascuns după ce a lăudat superioritatea adversarului său: „A fost deosebit de greu în setul cinci. Când îți pierzi concentrarea, descoperi că rachetele sunt rele, mingile sunt rele. Și meciul scapă. "

O suflare din tribune Purtat de această suflare din tribune, Cédric Pioline va trebui, de asemenea, să canalizeze fluxul. Calmează ardoarea unui pumn zgomotos de fotografi entuziasmați de prezența lui Ronaldo, Leonardo, Denilson și colegii în standul oficial, chiar la începutul celui de-al cincilea set.

Paradoxal, aceste ingrediente ușor iraționale dau o dimensiune cu totul specială succesului său. Cu siguranță una dintre cele mai semnificative din cariera sa. Pentru că, aproape că vom ajunge să uităm, numărul unu francez va trebui totuși să caute adânc în el pentru a umple un handicap de două seturi la unul împotriva acestui copil cu un caracter de tungsten și tenis de bazooka.

Un meci de tensiune înăbușitor Pe drumul spre victorie, Cédric Pioline se va confrunta și cu o adevărată căutare împotriva sa: cum să încheie un joc, cel care nu a excelat întotdeauna în acest exercițiu? Este util să ne amintim durerosul său final de finală de la Roland Garros 97 împotriva lui Yevgueny Kafelnikov, pierdut cu o pauză în ultima rundă? Sau finalele sale de optimi ale US Open 97, unde francezul va fi în continuare folosit pentru meciul cu două seturi zero împotriva lui Michael Chang, înainte de a renunța la victoria acestuia. ?

Dar pentru a parodia acest lucru s-a schimbat în mod hotărât Cédric Pioline: „Trecutul aparține trecutului. "

Și este drept ca un I, ignorând superb presiunea, pe care îl va completa, epuizat, acest meci absolut sufocant de tensiune. Serviciul său puternic aruncă cinci minute bune de delir total.

„Mă îmbunătățesc la ceea ce fac”, a spus Cédric Pioline, „trăsăturile trase de acest efort violent, acum trebuie să trecem la recuperare”. "

Va avea mult timp astăzi, cu o zi liberă de bun venit înainte de mâine în sferturile de finală împotriva artistului marocan Hicham Arazi. Unul dintre prietenii lui din circuit. Chiar dacă acești doi își vor lăsa deoparte sentimentele bune, spațiul unui meci. O semifinală a Turneului Roland-Garros va fi în continuare în echilibru.

ROLAND-GARROS, IERI, 20.00 4. Numărul unu francez Cédric Pioline tocmai s-a calificat în sferturile de finală eliminându-l pe tânărul rus Marat Safin după cinci seturi în trei ore și douăzeci de minute. (Foto LP/Olivier BOITET.)