Sarr îl trimite pe Rennes în al șaisprezecelea

Europa League, Stade Rennes 2 - 0 Astana. Stade Rennes s-a calificat în optimile de finală pentru prima dată în istoria lor, învingându-l pe Astana joi seară. Rennes au așteptat până în a doua repriză pentru a arunca în aer blocajul kazah, datorită unei duble a lui Ismaïla Sarr.

șaisprezecelea

Împotriva lui Astana, Stade Rennes nu a avut de ales. Câștigând calificarea și avansând pentru prima dată în istoria sa în optimile de finală ale unei Cupe Europene. Dominatori, Rennais a durat mult înainte de a rupe încuietoarea kazahă. Sarr l-a găsit pe Bourigeaud pentru prima încercare a lui Rennes, dar șutul fostului Lensois a fost blocat (12 '). Apoi, capul lui Mexer dintr-o lovitură liberă a lui Grenier a trecut (15), la fel ca și capul lui André dintr-un corner (18).

Rennes avea posesia, dar era sterilă. Pericolul s-a apropiat însă de poarta Astanei, când Siebatcheu a alunecat înapoi pentru Traoré după o bună serie colectivă, dar Erić s-a relaxat bine pentru a împinge mingea departe (32 '). Portarul sârb a respins apoi un șut al lui Ben Arfa chiar înainte de pauză (44 '). Oamenii lui Julien Stéphan au dat dovadă de invidie, dar ansamblului îi lipsea încă ritmul pentru a surprinde apărarea kazahă.

Jocul s-ar schimba în cele din urmă când, aruncat adânc de Traoré, Sarr a fost faultat de Aničić în careu (66 '). Pedeapsa, incontestabilă, a fost luată de Bourigeaud. și împins înapoi pe stâlp de Erić. Dar Sarr îl urmase și lăsase un întreg stadion să-i lase bucuria să explodeze (1-0, 68). Astana a reacționat la un corner cu o lovitură de cap a lui Aničić, pe care Diallo a oprit-o (72 '). Însă, într-un minut, Ismaila Sarr l-a eliberat pe Roazhon Park de un final suspans al meciului. Lovitura sa din afara careului a fost depusă sub transversală, trimitându-l pe Rennes în optimile Ligii Europa (2-0, 73 ').

Stade Rennes, deși slab implicat în competiție, își oferă astfel un moment istoric, trecând pentru prima dată etapa grupelor unei Cupe Europene. Pentru Julien Stéphan, acestea sunt cu siguranță începuturi de succes.