Litoralul este una dintre destinațiile emblematice pentru francezi în timpul verii. Cu toate acestea, a spune că mergeți doar la plajă pentru a face plajă sau pentru a vă odihni la umbra unei umbrele este total greșit! Într-adevăr, sporturile de plajă sunt noua tendință recentă. Nu mai leneviți pe plajă și să ne mișcăm fesele cu aceste „Jocuri pe plajă”, fiecare mai atractiv decât următorul.!

online

- volei pe plajă

Este un sport care a început în anii 1920 în California. Regulile sunt aceleași ca pentru voleiul clasic, cu excepția faptului că acesta se joacă în aer liber (pe nisip), există doar 2 jucători pe echipă și terenul este puțin mai mic.
În plus, pe teren nu există antrenor sau înlocuitor. Meciul se joacă în 2 seturi câștigătoare (de câte 21 de puncte fiecare). În caz de egalitate la 1 set peste tot, echipele se întâlnesc într-un tie-break de 15 puncte.

Notă: O altă variantă a voleiului pe plajă este voleiul cu picior, care implică returnarea mingii către tine cu orice parte a corpului, cu excepția mâinilor și brațelor.

- Fotbal de plaja

Acest sport s-a născut pe plajele braziliene cu câteva decenii în urmă, dar regulile sale nu au fost stabilite până în 1992.
Principiul este, la fel ca în fotbal, să ne confruntăm cu o minge rotundă, lovind cu piciorul și marcând goluri.
Echipele sunt formate din 10 persoane: 5 jucători și 5 supleanți, toți jucând desculți în timpul meciurilor. Acestea sunt împărțite în 3 perioade de 12 minute.
Echipa câștigătoare este cea care a marcat cele mai multe goluri în timpul alocat.

- Baschet pe plajă

Baschetul pe plajă se joacă desculț în echipe (mixte sau nu) formate din 4 sau 8 jucători.
Avansul se face doar prin trecere, deoarece este imposibil să driblezi sau să arunci mingea pe nisip.

Meciul poate fi jucat la timp și/sau puncte, dar este indicat să nu joci mai mult de 15 minute consecutive fără a lua o pauză.

- Rugby pe plajă

Rugby pe plajă este un amestec de rugby șapte și rugby belgian touch. Se joacă cu o minge ovală și în echipe de 5: 3 atacanți și 2 fundași.
Meciurile se desfășoară în 2 reprize de câte 5 minute fiecare, câștigătorul fiind cel care a obținut cele mai multe puncte la sfârșitul timpului regulamentar.
Lovirea și atacarea sunt interzise: pentru a opri purtătorul mingii, atingeți-l simultan cu ambele mâini, strigând „atingere”. De asemenea, nu există atingere, nici scrum, nici conversie, nici lovitură de pedeapsă.

- Tenis pe plajă

Acest sport s-a născut în anii 1980 în Italia.
Este un joc de rachetă de a arunca mingea înapoi peste o plasă folosind doar volei. Se joacă de obicei la simplu, adică 1 contra 1.
Punctele sunt numărate ca la tenis: un joc se joacă în 1 set de 6, 7 sau 9 jocuri.

- Nisip

Sandball-ul este un sport de echipă derivat din handbal și 2 echipe opuse (mixte sau nu) de 7 jucători (inclusiv 1 portar și 3 suplinitori).
Meciul este împărțit în 2 runde de 7 minute. La sfârșitul primei runde, scorul este resetat la zero. Echipa câștigătoare trebuie să fi câștigat la sfârșitul 1 sau 2 runde.

- Speedminton sau Beachminton

Speedminton s-a născut în Germania în 1997 din adaptarea badmintonului în aer liber.
Regulile sunt aceleași, cu excepția faptului că terenul este mai mic, la fel și rachetele și volanul este ponderat. Meciul se joacă în 3 seturi câștigătoare (câte 8 puncte fiecare).

- Beach ultimate sau Beach Frisbee

În timpul unui joc de plajă final, 2 echipe de 5 jucători se întrec unul împotriva celuilalt care trebuie să schimbe un disc aruncându-l fără ca acesta să atingă solul sau să fie interceptat de echipa adversă.
Pentru a obține puncte, un jucător din „zona finală” trebuie să primească discul. Echipa câștigătoare este cea cu cel mai mare scor.
Arbitrajul se face de către jucătorii înșiși.

Există încă multe sporturi pe plajă și la fel de multe activități acvatice, principalele sunt totuși cele de mai sus.

Deci, cum te convingi acum să joci unul dintre aceste sporturi? Să le vedem calitățile și defectele ...