ATP - Saint Petersburg: sfârșitul devreme al cursului pentru Mannarino, acesta merge pentru Rublev și Khachanov

Opus lui Ilya Ivashka în primul tur de la Sankt Petersburg, Adrian Mannarino a pierdut în două seturi. Milos Raonic, la rândul său, l-a învins pe Jeffrey Wolf, în timp ce Karen Khachanov și Andrey Rublev au câștigat, de asemenea, în seturi drepte.

Adrian Mannarino nu va fi zăbovit la Sankt Petersburg. Eliminat la Roland Garros, francezul a suferit aceeași soartă în turneul desfășurat în Rusia. Împotriva calificării bieloruse Ilya Ivashka, cel de-al 39-lea jucător din lume a deținut inițial poziția, dar după o alertă inițială și două puncte de break salvate în al patrulea joc, break-ul a fost câștigat două seturi mai târziu. După ce a ratat dubla pauză pentru a încheia setul, lumea 141 și-a atins obiectivele în serviciul său. Luând serviciul adversarului său de la început, Adrian Mannarino a început bine al doilea set, dar Habs a fost prins în proces. Un scenariu care s-a repetat în al șaselea și al șaptelea joc, trebuie spus că bielorusa a suferit un joc de penalizare pentru că a părăsit instanța fără permisiunea prealabilă pentru a ușura o nevoie urgentă. Ilya Ivashka a servit pentru meci după ce a luat serviciul adversarului său, dar acesta din urmă a revenit pentru a smulge un joc decisiv. Cu toate acestea, la a doua sa șansă, profitând de un Adrian Mannarino diminuat, bielorusa a încheiat meciul (6-3, 7-6 în 1:55 ’) pentru a-l întâlni pe Viktor Troicki sau Denis Shapovalov în runda a doua.

sfârșitul

Raonic își începe săptămâna bine

Numărul 6 în turneu, Milos Raonic nu a ratat revenirea în competiție după ce a sărit peste Roland Garros pentru a evita alte accidentări. Opus calificativului american Jeffrey Wolf, canadianul a fost zguduit la începutul jocului înainte de a-și salva cinci puncte set pe serviciul său în al zecelea joc din primul set. Cu toate acestea, o accelerare în jocul decisiv i-a permis celui de-al 21-lea jucător din lume să facă diferența. După ce a dat multe în acest set, cel de-al 123-lea jucător din lume a suferit o mare pierdere de viteză, deoarece, după ce a ținut primul său înfruntare, a renunțat la următoarele cinci jocuri și la meci (7-6, 6-1 în 1h37 '). Pentru un loc în sferturile de finală, Milos Raonic îl va găsi pe Alexander Bublik. Borna Coric, numărul 7 de serie, a trecut de obstacolul lui Feliciano Lopez în două seturi (6-3, 7-6 în 1h39 ’).

Khachanov și Rublev în două runde

A șaptesprezecea jucătoare din lume și cap de serie numărul 4 în turneul rus, Karen Khachanov nu a tremurat prea mult pentru intrarea ei. Rusul a câștigat cu 6-4, 6-4 în 1h17 împotriva lui James Duckworth. Khachanov și-a rupt adversarul de la început, iar australianul nu a mai putut să revină niciodată, în ciuda unui punct de rupere când rusul a servit pentru set. În setul secund, Khachanov a luat serviciul adversarului cu 1-1, dar a fost neînfrânat în proces (2-2). În cele din urmă a reușit să-l rupă din nou pe Duckworth la 4-4 pentru a câștiga meciul. Următorul adversar: compatriotul său Karatsev. La sfârșitul programului, un al doilea rus l-a ușurat pentru primul tur, Andrey Rublev. Numărul mondial 10 a avut numărul 79, Vasek Pospisil, 6-2, 6-4 în 1:19. Rusul a câștigat primul set rupând 1-1 și 3-1 și a ajuns să-și transforme al cincilea set de puncte. În al doilea, Rublev a rupt conducerea cu 2-1, dar și-a pierdut imediat serviciul (2-2), înainte de a relua serviciul advers la 3-3 și apoi a câștigat la al doilea punct de meci. El îl va înfrunta pe compatriotul său Kotov sau pe francezul Ugo Humbert în runda următoare.

SAINT-PETERSBOURG (Rusia, ATP 500, interior greu, 1.051.458 €)
Titular: Daniil Medvedev (RUS)