De ce iubești fotbalul - Certificat de naștere

fotbalul

În cele din urmă, pauza internațională a revenit! După o lună de așteptare, echipele noastre naționale vor reveni în prim plan. Te deranjează mai mult decât orice altceva? Nu vă faceți griji, vom avea mare grijă de dumneavoastră în aceste două săptămâni! Profităm de acest mic moment de răgaz (sau plictiseală) pentru a vă arăta ce ne-a făcut să iubim fotbalul, cu o listă neexhaustivă de meciuri legendare din secolul XXI. Obiectivitatea este departe de cuvântul cheie, dar este clar că iubitorii de fotbal își amintesc inevitabil de aceste seri frenetice pentru scenariile lor, atmosfere, contexte, emoții eliberate.

Manchester City - AS Monaco, Liga Campionilor 2016-2017, optimile de finală din prima manșă

Contextul

ASM va avea multe de făcut. Ieșind dintr-o primă rundă omogenă, dar dură (Tottenham, Leverkusen, CSKA Moscova), monegascii moștenesc orașul, pretinzând în mod legitim victoria finală. Bărbații lui Jardim vor să creadă, cei care au un sezon excepțional și visează să submineze supremația națională a PSG. Cu un atac de foc, clubul princiar a văzut și apariția unui jucător tânăr, promițător, dar puțin scurt de timp de joc: Kylian Mbappé. Totuși, de la reluare, antrenorul portughez a acordat mai multe minute pepitei sale formate la club, chiar până la alinierea viitorului parizian pentru acest șoc pe scena continentală, în compania tigrului, Radamel Falcao. Pentru că trebuie spus, ASM merge la stadionul Ethiad cu ambiția de a reconecta trecutul său glorios.

Compozitorul

Jocul

Ce intensitate de intrare! Evident, City are mingea, oamenii lui Guardiola stau în jurul zonei ASM. Dar vizitatorii profită de fiecare recuperare pentru a sări repede înainte, cu o pereche de fundași laterali Mendy-Sidibé pentru tranziția rapidă și formidabili manipulatori de mingi precum Bernardo Silva și Thomas Lemar. Mai ales că planul de joc al lui Pep, care a introdus doar un mijlocaș defensiv (Yaya Touré), a fost cu adevărat îndoielnic. Monegascul a profitat de acest lucru și a creat șanse la sfârșitul primului sfert de oră, în primul rând de Mendy, bine compensat de Mbappé, care a dat peste Caballero. Apoi de Glik singuratic după căderea unui corner, care își așază capul la câțiva centimetri de poarta portarului argentinian, fără îndoială surprins să primească mingea.

Și la fel de des în Liga Campionilor, cea mai mică greșeală se plătește în numerar. După 25 de minute, Silva a profitat de un contraatac favorabil pentru a-l găsi pe Sané în zona stângă. Internaționalul german îl primește pe Glik și îl servește pe Sterling, care nu are decât să termine. Orașul este bine și cu adevărat lansat.

Cu excepția faptului că nu ai putea jura nimic cu acest AS Monaco. 5 minute mai târziu, Fabinho, liber de orice marcaj, își ia tot timpul pentru a oferi o minunată centrare la poarta îndepărtată de pe capul lui Falcao. Colombianul se repede să-l învingă pe Caballero de la distanță și pune cele două echipe la egalitate! Și apoi, chiar înainte de pauză, Mbappé va intra în acțiune. După o primă lovitură pe piciorul stâng ca o încălzire care va trece peste cușca cetățenilor, nativul din Bondy va pune în vedere 4 minute mai târziu. După ce a luat mingea frumos la o pasă peste apărare, la o deschidere magnifică a lui Fabinho din nou, Mbappé îl va înșela pe Caballero cu o răceală demnă de cel mai mare. O revenire, apoi două și, în cele din urmă, o lovitură înfășurată din interiorul piciorului către stâlpul apropiat. Europa descoperă viitorul fotbalului mondial.

credit foto: Le Monde

Jocul va fi din nou purtat, englezii fiind nevoiți să cedeze. Dacă Agüero va fi periculos cu fiecare minge atinsă în careu, Falcao, chiar înainte de pauză, va avea șansa unui parantez după un serviciu bun al lui Lemar pe stânga. În cele din urmă, scorul va rămâne acolo la pauză, iar Monaco este lăsat să viseze.

Mai ales că abia întorcându-se din vestiar, la o centrare a lui Mendy pe jumătate, El Tigre primește un penalty pentru un fault de Otamendi! Fostul Porto și-a făcut dreptate, dar s-a confruntat cu Caballero, poate deranjat de așteptarea dintre fault și șut. Și când spunem că greșelile sunt plătite în numerar, nu este într-adevăr o subevaluare. Pe măsură ce jucăm minutul 57, City este prins în Monaco. Și într-un bloc, Sterling îl găsește pe Agüero în spatele lui Raggi și Glik. Greva de 20 de curți a argentinianului părea banală, dar Subašić a făcut o gaură în ea și a relansat pe deplin Mancunienii. Dar s-a scris că Falcao va avea un meci grozav. Și doar 3 minute mai târziu, columbianul a demonstrat de ce a fost odată considerat unul dintre cei mai buni atacanți din lume. În lupta cu Stones pentru a recupera o minge aeriană complicată de negociat, recuperează mingea în picioarele fundașului englez, transplantat în axa suprafeței și când cineva crede că Otamendi și Sagna sunt capabili să se întoarcă, trimite o încântare lob pentru a înșela Caballero încă o dată. Un gest foarte elegant. 3-2 pentru Monaco !

credit foto: RTL

Din păcate, monegascul s-a dat foarte mult; probabil prea mult. Iar talentul lui City va face în cele din urmă diferența. La 20 de minute de la finalul jocului, Agüero a fost cel care a luat un voleu din cornerul lui David Silva spre dreapta, ajutat de marcajul mai mult decât îndoiel al lui Sidibé. 6 minute mai târziu, un alt corner, același penalty. Această lovitură este De Bryune, care îl lovește de cealaltă parte și îl găsește pe Yaya Touré. Ivorianul deviază mingea care își termină cursa la poarta îndepărtată. John Stones, care nu se află la petrecere în defensivă, de asemenea singuratic, îl înșeală cu ușurință pe Subašić.

Devine prea ușor pentru City, care va înscrie chiar și un ultim gol, David Silva făcând o mică oală pentru a-l găsi pe Agüero în spatele lui Sidibé, în stânga suprafeței de pedeapsă. Raggi este prea departe pentru a interveni. Kun îl găsește pe autorul lui Sané care trebuie doar să împingă mingea în poartă.

credit foto: bitterandblue

Greu, dar atât de logic pe cât a dat ASM. Așa că Jardim a întârziat să trimită sânge nou (prima schimbare la ... 79). În plus, Falcao, la încă o centrare scăzută a lui Mendy, a avut șansa înalte. Dar Caballero, pentru o dată, s-a opus. Monaco poate avea regrete. Pentru că era loc să faci mai bine. În ciuda tuturor, această întâlnire va duce la un meci de întoarcere pe care îl cunoaștem, apoi mica epopee pe care o va trăi AS Monaco, cu un curs oprit în semifinală de marea Juve.

Cât de frumos este fotbalul atunci când ambele echipe joacă pentru a câștiga și ne oferă un spectacol memorabil: intensitate, goluri, spectacol. Acesta este motivul pentru care fotbalul este cel mai frumos sport din lume.

Jocul

La prima vedere, compoziția și alegerile tactice ale lui Guardiola ar putea fi nedumeritoare. Fundașul central Fernandinho, doar un mijlocaș în recuperare, care arată mai degrabă ca un al doilea finalist, o echipă îndreptată hotărât spre atac. Știe tehnicianul Mancunian că se confruntă cu cel mai bun atac din Europa? Deci, da, cetățenii vor câștiga cu două goluri, dar vor avea mari probleme timp de o oră bună. Ei își datorează mântuirea doar declinului enorm al regimului monegasc. Pentru că oamenii lui Jardim au profitat de tranzițiile care se mișcau rapid înainte, cu extremități extrem de jucăușe, un Bernardo Silva radiant și o pereche de atacatori de înaltă clasă. Pe partea orașului, dominația nu era sterilă, dimpotrivă. De Bryune și David Silva au mărit, ca de obicei, jocul echipei lor. Sané era altruist și Agüero, care avea o lipsă (prea) lungă, și-a luat dublul. Dar paguba a fost făcută; periculos la fiecare recuperare, ASM a marcat de 3 ori și a făcut partea grea înainte de manșa a doua. Cu excepția faptului că în acest moment nimeni nu o știa încă.

Omul puternic

Desigur, Agüero, dublu marcator, pericol permanent, ar merita acest titlu onorific. David Silva sau Leroy Sané nu ar fi lăsați în afara. Din partea monegascului, Falcao, care a marcat, de asemenea, o paranteză, inclusiv un obiectiv senzațional, ar fi putut să-l revendice. Dar un jucător a apărut în ochii Europei: Kylian Mbappé. La 18 ani și 2 luni, a devenit al doilea cel mai tânăr marcator din istoria Ligii Campionilor. Preferat lui Valère Germain, a livrat 75 de minute foarte interesante pentru un jucător fără referință la acest nivel. Marcator, ar fi putut chiar realiza o dublă. Apelurile sale profunde, generozitatea, mișcările sale rănesc o apărare a orașului ca întotdeauna în dificultate în tranzițiile rapide. Pe 21 februarie 2017 s-a născut cu adevărat viitoarea stea Kylian Mbappé.