În ciuda lui Slimani și Ben Yedder, Monaco distruge totul

Și două puncte pierdute pentru AS Monaco. În timp ce clubul Principatului a făcut cel mai greu conducând cu 2-0 la pauză, oamenii lui Leonardo Jardim au acordat o remiză împotriva lui Nîmes (2-2) în această duminică, cu ocazia celei de-a treia zile de Ligue 1. Numerosiți pentru a treia oară în trei jocuri, ASM a rupt târziu în joc.

yedder

Duo-ul Ben Yedder-Slimani strălucește

Nîmii au intrat mai bine în această întâlnire. Poziționat sus și mai agresiv în dueluri, Crocs a împiedicat considerabil monegascul în joc și au fost periculoși, în special datorită unui Ferhat inspirat. În primul sfert de oră, clubul Gard a obținut cele mai bune oportunități, în special cu o lovitură transversală a lui Philippoteaux care a trecut aproape de suma de Lecomte. Apoi, dezbaterile au fost echilibrate și prima mare oportunitate a AȘM a intervenit în minutul 20 într-o lovitură îndepărtată de Golovin boxată de Bernardoni.

Jocul a prins viață foarte clar după jumătatea orei.În timp ce Onyekuru tocmai a stricat o mare ocazie cu un șut din bara, Philippoteaux a găsit transversala lui Lecomte de cealaltă parte a terenului. În acest proces, Landre și-a salvat familia prin contracararea lui Ben Yedder în fața liniei sale. Toate acestea în trei minute! ASM a dominat ultimul sfert de oră și a găsit defectul datorită debutantului său Slimani, marcator pentru primul său meci din tricoul monegasc (1-0, 40). Monaco a condus acasă punctul înainte de pauză pe un gol oportunist al lui Ben Yedder (2-0, 45 + 1).

Încă redus la zece, Monaco crapă.

Monaco a îngreunat viața în a doua repriză. În ceea ce privește Lyon și Metz, formația lui Leonardo Jardim s-a trezit depășită după expulzarea lui Jemerson pentru un atac periculos pe Philippoteaux. Primul sancționat de domnul Delerue cu cartonaș galben, fundașul brazilian a fost în cele din urmă exclus după intervenția VAR (55). La zece, ASM suferea și era nevoie de un excelent Lecomte pentru a respinge pericolul împotriva lui Ferhat și Alakouch.

Neajutat de o apărare febrilă, ca un Glik de mai multe ori pe stradă în acest meci, portarul monegasc nu a putut face nimic câteva minute mai târziu împotriva lui Philippoteaux, recompensat pentru meciul său bun (2-1, 70). Frica a ajuns din urmă la monegaschi, iar Jardim a început să aibă dureri de cap la marginea terenului, văzându-i jucătorii retrăgându-se și suferind la fiecare acțiune din Nîmes. Și cu forță de suferință, AȘM s-a lovit de un contra încheiat de Denkey (2-2, 81). Monaco a stricat totul.

Scorul meciului: 7/10

Obiective, șanse, ritm și suspans. nu am avut timp să ne plictisim în timpul acestei întâlniri plăcute și pline de viață. Expulzarea lui Jemerson a reînviat complet jocul, în timp ce ASM a fost calm cu un avans de două goluri. Pentru a sublinia reacția frumoasă a Nîmes care nu a renunțat și a plecat să caute acest punct de tragere la sorți.

- Golovin lovește partea stângă și îl găsește pe Onyekuru în careu. Nigerianul se întoarce și îl servește pe Slimani, care a transplantat în axă și își trage șutul din dreapta (1-0, 40).

- Aruncat din partea stângă, Onyekuru îl servește pe Golovin la colțul suprafeței. Rusul îl găsește pe Ben Yedder, care îl servește pe Martins la penalty. Greva acestuia din urmă a fost respinsă de Bernardoni, dar Ben Yedder a urmat bine și a înscris în poarta goală (2-0, 45 + 1).

- Găsit pe partea dreaptă, Ferhat centrează în fața porții pentru Philippoteaux, care profită de un eșec al lui Glik de a controla mingea și de a împinge mingea cu piciorul drept în spatele fileului (2-1, 70 ').

- Lansat pe partea dreaptă, Ferhat debordează și centrează la poarta îndepărtată pentru Denkey care termină aproape de piciorul stâng (2-2, 81).

NOTĂ Jucător

Maxifoot a acordat un scor comentat (din 10) fiecărui jucător.

Omul meciului: Zinedine Ferhat (8/10)

Ce talent la acest băiat! Ajuns de la Le Havre în această vară, aripa dreaptă a demonstrat că va trebui să se bazeze pe acest sezon. Omniprezent și periculos de partea sa în prima perioadă, oferind mai multe mingi de gol colegilor săi, el a evoluat mai mult în centrul jocului în timpul celui de-al doilea act. El a continuat sărbătorirea cu acuratețea sa tehnică și viziunea sa asupra jocului și este de două ori decisiv cu două pase decisive.

Benjamin Lecomte (5): portarul monegasc nu a avut nicio salvare mare de făcut în prima perioadă, dar este apoi vigilent împotriva lui Ferhat și Alakouch. Aruncat de apărare, s-a închinat de două ori.

Fodé Ballo Touré (5): fostul Lille a suferit la începutul meciului împotriva lui Ferhat. Dacă a profitat de un pic mai mult spațiu în a doua repriză pentru a se arăta ofensiv pe tumble, cel de-al doilea gol de la Nîmes vine din partea lui când nu apucase să se înlocuiască.

B. Badiashile (4): tânărul fundaș monegasc nu a fost cel mai rău din spate, dar a manifestat uneori prea multă emoție. Trebuie spus că nu a fost pus cu adevărat în încredere de colegii săi în spate.

Kamil Glik (2): Polul nu este departe de a face o copie catastrofală. De mai multe ori a fost deplasat și a întârziat, a fost trecut pe aproape fiecare ofensivă de la Nîmes. Aprecierea lui slabă asupra mingii din primul gol al lui Crocos rezumă perfect meciul său.

Jemerson (1): latura dreaptă, brazilianul s-a mulțumit logic să-l apere. Febră împotriva lui Philippoteaux în prima perioadă, a crăpat înainte de ora cu un cartonaș roșu pentru un atac periculos pe Nîmes. O notă de sancțiune pentru expulzarea sa evitabilă, care a costat scump AȘM.

Henry Onyekuru (6): nigerianul este implicat în ambele goluri monegasce, în special cu o asistare pentru Slimani. În rest, și-a făcut să vorbească viteza și a adus pericolul lovind mingea. Cu puțin mai multă acuratețe în ultimul gest, ar fi putut înscrie în această parte. Înlocuit în 73 de Jonathan Panzo (fără rating).

Aleksandr Golovin (7): rusul s-a impus ca șef al jocului Monegasque. Un adevărat dirijor, el a dictat ritmul și a dirijat jocul cu precizie, fără a uita să se proiecteze pentru a aduce pericol ofensator. El este implicat în ambele goluri ale echipei sale și își oferă o șansă la un șut de la distanță respins de Bernardoni.

Adrien Silva (5,5): înapoi pe Rock, mijlocașul portughez a vorbit despre experiența sa și viziunea sa despre jocul din mijloc pentru a aduce seninătate echipei sale în prima perioadă. La fel ca partenerii săi, el s-a luptat mai mult defensiv după ce Jemerson a fost expediat. Înlocuit în 83 de Adama Traoré (fără rating).

Gelson Martins (4): fostul jucător de la Atletico Madrid are calități tehnice incontestabile, dar ce risipă în ultimul gest. De câteva ori neîndemânatic și imprecis în fața porții adverse, a irosit ocaziile de marcare. Rețineți totuși o pasă care ar fi putut fi decisivă pentru Ben Yedder în prima perioadă.

Wissam Ben Yedder (6,5): atacantul internațional francez revine în revoluție în câteva minute. Cu tarabele sale și acuratețea sa tehnică, a încercat să-i facă pe partenerii săi să joace, în timp ce profita de cea mai mică ocazie de a încerca să înscrie. Dacă la început a fost oprit de Landre, a profitat câteva minute mai târziu de o minge împinsă înapoi de Bernardoni pentru a-și deschide contra cu ASM. El a dat lui Martins un adevărat gol la începutul reprizei a doua. Înlocuit în 58 de Gil Dias (fără rating).

Islam Slimani (7): ajuns săptămâna aceasta și deja titular, atacantul algerian a făcut mult bine echipei sale. Combativ, mobil și valoros în reducerile sale, a fost recompensat prin marcarea primului său gol cu ​​ASM pentru a deschide scorul în acest meci. Complementaritatea sa cu Ben Yedder este deja evidentă.

Paul Bernardoni (5): de câteva ori febril în prinderea mingii, portarul Nîmes a mai făcut câteva salvări importante. În timp ce nu poate face prea multe în golul de deschidere al lui Slimani, îi lipsește succesul în golul lui Ben Yedder după ce a împins înapoi șutul lui Martins.

Gaëtan Paquiez (5): mișcat de Martins, partea stângă a lui Nîmes nu era demnă. În a doua jumătate, nu a ezitat să urce pe banda sa pentru a oferi soluții și schimbări.

Florian Miguel (4): febril în prima perioadă, îi lasă prea mult spațiu lui Slimani pentru a înscrie primul gol al Monacoi. Nici el nu este impecabil împotriva lui Golovin la acțiunea celui de-al doilea gol de Monaco.

Loïck Landre (5): fundașul antrenat la PSG a obținut un meci serios în general, cu o salvare în fața lui Ben Yedder în prima perioadă.

Sofiane Alakouch (4.5): mutat mult timp de Onyekuru pe banda dreaptă, partea Nîmes a profitat de superioritatea numerică a echipei sale pentru a recâștiga o oarecare seninătate în a doua repriză. Cele două goluri ale AȘM vin încă din partea lui.

Romain Philippoteaux (7): fostul Auxerrois a oferit un meci complet. Generos în efort și excelent din punct de vedere tehnic, el a pus mari probleme apărării monegasque pe tot parcursul întâlnirii. El și-a reînviat echipa marcând primul gol la Nîmes, în timp ce găsise bara transversală în prima perioadă. O recompensă corectă.

Theo Valls (5): după un început interesant de meci, a suferit în mijlocul terenului împotriva duo-ului Golovin-Silva. De asemenea, este prea tandru cu rusul cu privire la acțiunea primului gol al AȘM. Vom remarca totuși o îndrăzneață recuperare acrobatică care ratează marca în prima perioadă. Înlocuit în anii 60 de Haris Duljevic (fără rating).

Lucas Deaux (6): debutantul care a sosit de la Guingamp va face mult bine la Nîmes. Experiența și munca sa defensivă vor fi atuuri neprețuite pentru Crocs. Înlocuit în 81 de Kevin Denkey (fără rating), autor al unei intrări bune cu obiectivul egalizator.

Lamine Fomba (4): în ciuda calităților bune, tânărul mijlocaș de la Nîmes a fost puțin tandru în dueluri. A ezitat de mai multe ori să pună piciorul de teamă să nu greșească. Înlocuit în 69 de Sidy Sarr (fără rating).

Zinedine Ferhat (8): citiți comentariul de mai sus.

Renaud Ripart (6): căpitanul Nîmes a fost exemplar în efort. Întotdeauna în mișcare și interesant în apelurile sale de minge, l-a rănit pe Glik mai ales în această întâlnire. El a ratat succesul doar în ultimul gest.

Și pentru tine, care au fost cei mai buni și cei mai răi jucători ai jocului? Reacționează în zona „comentarii” de mai jos !

Obiective: I. Slimani (39) W. Ben Yedder (45 + 1) pentru MONACO - R. Philippoteaux (70) K. Denkey (82) pentru NIMES
Avertizări:, pentru MONACO -, pentru NIMES - Evacuări:, pentru MONACO

Slimani a marcat în primul său meci cu Monaco (1-0, 40)

Ben Yedder a mărit diferența (2-0, 45 + 1)