Echipe de aur

Alsacienii au strălucit weekendul trecut în timpul finalei naționale de la Clermont-Ferrand și Mouilleron-le-Captif.

pandantiv
Grupurile masculine și feminine din East France Team Gym au câștigat ambele aur la Mouilleron-le-Captif. DR

Două finale naționale, la care au participat mai multe gimnaste din Alsacia, au avut loc weekendul trecut: campionatul francez de aerobic din Clermont-Ferrand și trambulina federală în trambulină, tumbling, gimnastică acrobatică și gimnastică în Mouilleron-le- Captive.

La Clermont-Ferrand, promițătoarea Haguenovienne Laurie De Mavaleix și-a ținut toate promisiunile: a buzunăr medalia de bronz la femeia individuală de elită individuală de elită, realizând o adevărată ispravă dat fiind nivelul competiției. Ceilalți doi alsacieni din alergare, Barbara Irzounov Zadora (Nat. A solo de 10/11 ani) și Christalle Molina (Nat. A solo de 18 ani și peste), ambii din La Strasbourgeoise, au terminat fiecare pe locul 21 în categoria lor respectiv. La rândul său, grupul de cinci gimnaste din La Strasbourgeoise s-a angajat în fitness federal de 12 ani și peste a terminat pe locul 8. Alsacienii au obținut și rezultate bune la Mouilleron-le-Captif. La trambulină, Union Haguenau a cucerit aurul în Trofeul Federal Challenge 9/14, în timp ce Union Blotzheim a cucerit bronzul în aceeași categorie. În Challenge de 9 ani și peste, grupul Union Haguenau este pe locul 5. În gimnastica acrobatică, toate grupele de pe pistă au fost implicate în Trofeul Federal. Sainte-Marie-aux-Mines, singurul club alsacian din alergare, și-a poziționat cele două grupe pe locurile 6 și 9.

Sală de echipă a Franței de Est în aur

La echipă, echipa feminină Sausheim a terminat pe locul 17 în Top 7 relaxare, în timp ce echipa mixtă a terminat chiar în spatele podiumului în relaxarea mixtă masculină. Masevaux ocupă locul 17 în top 7 al evoluției feminine.

Senzația weekendului a venit de la echipele de gimnastică Ribeauvillé: gimnaziul masculin din Franța de Est a devenit campion francez la categoria europeană și s-a calificat la campionatele europene. Coechipierii lor din echipa europeană feminină se împodobesc și ei cu aur.