Maestri de tenis: Medvedev își oferă scalpul lui Djokovic și merge în semifinale

Se aștepta o bătălie acerbă între Djokovic și Medvedev. A avut loc, cel puțin, pentru un set.

scalpul

Ieșind învingător dintr-o primă rundă disputată la schimburi, rusul a rupt de la începutul actului secund pentru a merge la victorie, 6-3, 6-3.

„Încă îmi place să joc Novak, unul dintre cei mai mari campioni din sportul nostru. Când eram copil, l-am văzut câștigând primele sale titluri de Mare Șlem și este un vis din copilărie împlinit cu el ", a spus tânărul de 24 de ani după meci, care a predat lecției maestrului.

„Sunt foarte fericit să-l bat, am servit bine și am jucat bine punctele importante. Nu cred că a jucat cel mai bun joc al său astăzi (.) Dar să-l bată chiar și într-o zi proastă este întotdeauna dificil ", a alunecat rusul, care nu câștigase niciun meci anul trecut. Pentru prima sa participare la eveniment.

Cu 79% din punctele câștigate la primul serviciu și, în special, 61% la al doilea, rusul a fost incredibil de solid la intrarea sa în fața celui mai bun întoarcere din circuit, dacă aceasta nu este istorie.

Mulțumită acestui succes, numărul 4 mondial adună ultimele patru din acest turneu Masters, la fel ca austriacul Dominic Thiem, calificat marți.

La rândul său, sârbul își va juca supraviețuirea în această Masters Friday împotriva lui Alexander Zverev.

Zverev încă mai poate crede

Puțin mai devreme, germanul (N.7) a relansat în cursa pentru semifinale la ATP Masters de tenis de la Londra, dominându-l cu greu pe argentinianul Diego Schwartzman în trei seturi (6-3, 4- 6, 6-3 ). Șansele sale sunt totuși relativ slabe, totuși, întrucât va trebui să câștige al treilea meci în grupa „Tokyo 1970” vineri împotriva numărului unu mondial.

"A fost mult mai bine astăzi decât luni", când a pierdut (6-3, 6-4) în fața rusului, a spus Zverev după meci. „Mă bucur să-mi dau șansa de a mă califica, dar jocul de vineri va fi cel mai greu pe care îl putem juca aici” împotriva lui Djokovic, pe care l-a învins în finala din 2018.

Un meci indecis

Confruntat cu Schwartzman, împotriva căruia a avut un bilanț echilibrat de 2 victorii pentru 2 pierderi înainte de această întâlnire, meciul a fost foarte indecis, cu nu mai puțin de 13 pauze. Nici el nu a atins nicio înălțime tehnică, cu mai multe erori neforțate decât puncte câștigătoare de ambele părți.

În acest joc, germanul, care a rămas într-o finală la Masters 1000 de la Paris Bercy, a fost cel mai puțin neregulat și care a reușit să-și ridice nivelul de joc în momentele decisive.
Calitatea sa superioară de serviciu - 73% de la primele mingi contra 63% și mai ales 10 ași la 0 - a făcut diferența ca atunci când a condus 5-3 în primul set, dar a ajuns la 15-40, înainte de a înscrie patru primul bun servește pentru a șterge punctele de pauză și a lua setul cu pasul.

Zverev chiar a crezut că a făcut cea mai grea parte luând serviciul adversarului în al 3-lea joc din setul secund, dar a pierdut-o din nou la sfârșitul celui de-al 6-lea joc (3-3) și părea să iasă puțin din jocul său .

Schwartzman, care nu este încă eliminat din punct de vedere matematic, a reușit să facă din nou pauza la 5-4 în setul secund, pentru a reveni într-o rundă peste tot după 1:34 de joc. Dar germanul a ajuns să-și revină în fire și din nou bazându-se pe o confruntare devastatoare (89% primele mingi și 4 ași în ultimul set), a reușit să aștepte defectul care s-a prezentat la 2-2. El a reușit o dublă pauză în ultimul meci al meciului și nu va avea mult de pierdut împotriva lui Djoko în 48 de ore.