Xavier Thevenard și Katie Shide câștigă cei 90 de km du Mont-Blanc.

Xavier THEVENARD câștigă pentru a 2-a oară, cei 90 de km ai Maratonului Mont-Blanc

xavier

Luptă și suspans pentru această ediție pentru bărbați! Cu un început minunat, Min QI chinezesc a început imediat cursa cu un ritm într-un ritm vertiginos. Lărgind treptat diferența cu urmăritorii săi, inclusiv Xavier THEVENARD.
Schimbare dramatică în momentul controlului bagajului la 38 km, cu o penalizare de 45 de milioane pentru neprezentarea fluierului obligatoriu. După aproape 10 minute de căutare, obiectul prețios a fost găsit, dar mulți alergători au profitat de ocazie pentru a-l depăși pe acest lider solid.
Am crezut că Min Qi va reuși să revină pe partea de sus a cursei, ceea ce a făcut în km 68, revenind gât la gât cu Xavier. Atunci, în timpul urcării pe Montenvers, francezii au îngreunat cursa, pentru a termina într-un timp magistral: 11h 04mn 50s (cu 20mn mai puțin decât Sylvain Court, câștigător în 2018 pe același traseu).

Prea mult efort pentru asiaticul care apoi lasă cursa să scape, permițându-se să fie depășit de Patrick BRINGER - FRA (câștigător al traseului Nivolet Revard 2019), care nu va renunța până la final, câștigând un frumos loc 2 în 20 la câteva minute de Jura. Este urmat de prietenul său și mare alergător de trail, Germain GRANGIER - FRA (câștigătorul Salomon Goretex Maxi-Race 2019), care a urcat în top 4 din kilometrul 48 și, prin urmare, a urcat pe locul 3 pe podium. Min Qi va termina în sfârșit pe locul 7 la exact 1 dimineața în spatele lui Xavier, asigurându-se că va reveni anul viitor pentru a încerca să facă mai bine! Rețineți abandonul unuia dintre marii favoriți Michel LANNE la jumătatea cursei.

REACȚII PODIUM

Xavier THEVENARD (FRA) - 1 în 11:04:50

„Știam că venind la Chamonix aveam să mă distrez bine, de ce să opresc această plăcere. "
O altă victorie la Chamonix este cu adevărat grozavă, îmi place. Atmosfera, toată lumea, spectatorii, rudele ... este foarte frumos.
La start pe partea „balcon”, eram cu fratele meu (care a terminat pe locul 6!) A fost grozav, făcusem câteva ieșiri cu el și știam că este solid.

Aceasta este o ediție deosebit de dură, pe care o voi aminti. Uneori mă întreb ce naiba facem aici (râde). Deja la antrenament nu este niciodată ușor, avem greutăți. Înainte de a vă materializa și a avea cireasa de pe tort, nu este niciodată evident. Sincer, trebuie să savurați pentru că atunci când vedeți investiția în spate și faptul că lucrurile merg bine în ziua cursei, nu este un noroc, este pregătit, dar nu este ușor, sunt momente foarte grele.

Este adevărat că, cu sfaturile bune ale lui Benoit (Naves antrenorul său), a fost grozav, deoarece am experimentat deja căldura la alte curse și acest lucru ne-a permis să punem la dispoziție protocoale bune: punem cuburi de gheață în flanșe și apoi sub capac, etc. "

Benoit Naves Preparator pentru Xavier Thevenard: "Am stabilit un protocol de prehidratare de 10 zile știind că a fost anunțat valul de căldură. Obiectivul fiind de a stimula prin diferiți parametri (inclusiv sesiuni de căldură intensă) hormonii care promovează adaptarea la temperaturi ridicate prin reducerea transpirației în special. Astăzi, în timpul alimentarea cu combustibil, ne-am asigurat să răcim motorul în special cu gheață. Datorită acestei anticipări și gestionări, cel care urăște căldura a putut să se exprime până la capăt "

Patrick BRINGER (FRA) - al doilea în 11:31:40

„Este o cursă grea, foarte grea.

Îmi place căldura și nu mi s-a părut a fi atât de fierbinte decât la ultima urcare. ultimele trei ore da. Înainte era gestionabil.

Mi-a fost greu. Primele trei ore le-am făcut destul de ușor cu grupul din față. După aceea am fost într-o stare proastă, nu știu de ce, am pierdut un sfert de oră și cincisprezece locuri, apoi m-am întors pe pistă, am revenit pe locul cinci cu Germain. Și acolo am făcut o cauză comună pentru a încerca să revenim pe podium. După doi, trei, patru sau cinci nu a contat atât de mult. Pentru mine am vrut să fac tot posibilul, Xavier a fost deasupra celorlalți, dar, evident, sunt încântat să fiu pe podium. "

Germain GRANGIER (FRA) - locul 3 în 11:37:44

„Mi-a fost greu să leg primul grup în această dimineață, nu m-am panicat. Am rămas în cursa mea, în plus, am fost puțin împreună cu Patrick. Am crezut că vom aștepta ca lucrurile să se întâmple și apoi a fost o cursă de eliminare. Și eu, am fost mort, dar după aceea mărește să revin. "

Abandonarea favoritului Miche LANNE (FRA)

„După un început de cursă dificil din cauza unui timp de recuperare prea scurt între ultima mea cursă și cei 90 de km, consecințele unei răceli proaste și complexitatea de a duce o viață profesională intensă (salvator în munți înalți) și o viață ca un atlet, a trebuit să mă antrenez ușor, să mă recuperez. Contrar credinței populare, până la ora 10 dimineața după 6 ore de curse, temperatura nu a fost o problemă. Dar între 30 și 45 de km, nu am mai avut forță, iar lunga urcare a lui Buet și Loriaz a fost mai bună decât starea mea, oboseala, crampele ... "