O altă victorie pentru Blue Jackets, de data aceasta împotriva Oilers

Jachetele Columbus Blue nu mai pot pierde. Oamenii lui John Tortorella au obținut marți o a șaptea victorie consecutivă, o victorie cu 3-1 asupra petrolierilor din Edmonton.

victorie

Blue Jackets și-au continuat sezonul de vis. Cu victoria din această seară, echipa are acum un record de 18 victorii, cinci pierderi și patru pierderi în prelungiri. Nicio altă echipă nu a pierdut mai puțin de 10 jocuri în acest sezon.

Portarul Sergei Bobrovsky a fost vedeta jocului, respingând 33 din 34 de lovituri îndreptate spre el. El a cedat doar în prima perioadă, lui Tyler Pitlick care i-a luat pucul. A fost perfect după aceea.

Întoarcerea lui Sam Gagner

Atacantul Sam Gagner a ajuns să-și bântuie fosta echipă. El a marcat primul său gol, al 12-lea al sezonului, la un joc de putere în a doua perioadă. Bine poziționat în fața fileului, a deviat o aruncare de la Alexander Wennberg.

Câștigarea a făcut-o din nou la începutul celei de-a treia perioade, stabilind obiectivul lui Cam Atkinson, din nou într-un joc de putere.

Matt Calvert a marcat celălalt gol pentru Blue Jackets, care au cel puțin un punct în al nouălea joc consecutiv.

Oilers lipsesc pe locul trei

După ce au jucat două perioade bune, Oilers au uitat să apară în a treia. Au durat aproape 14 minute până când am văzut un prim puc îndreptat către portarul Jachetelor Albastre.

Edmonton ocupă primul loc în rândul celor 30 de echipe NHL în pitching în acest sezon.

Oboseala: nu este un factor

Doar o dată, din 26 octombrie, jucătorilor Oilers li s-a acordat o pauză de două zile între jocuri. Edmonton a jucat 18 jocuri în 32 de zile, o ordine dificilă.

După meci, Milan Lucic a refuzat să folosească oboseala pentru a justifica înfrângerea echipei sale.

Am avut multă energie de la începutul jocului. Nu suntem obosiți, dar nu ne este suficient de foame. Milan Lucic, Edmonton Oilers

Oilers au cel mai bun joc de putere pe drum în acest sezon, dar acasă sunt printre cei mai răi.

Marți nu au marcat de patru ori.

Antrenorul șef Todd McLellan a menționat după meci că jucătorii săi se vor bucura de o zi liberă miercuri și vor petrece mult timp departe de gheață joi, în pregătirea pentru următorul joc de sâmbătă, cu fața la Tampa Bay Lightning.

Ultimul care a fost primul

Nu cu mult timp în urmă, singurul punct dintr-un joc între Oilers și Blue Jackets a fost cine avea să piardă pentru a avea mai multe șanse de a redacta mai întâi. Acum ambele echipe se luptă pentru poziția de top în diviziile lor respective.

Cu o victorie, Edmonton ar fi putut ocupa singur primul loc în Divizia Pacific.

Datorită victoriei, Columb este la doar un punct în spatele primului în Divizia Metropolitană, deținută în comun de Pinguini și Rangers. Blue Jackets au jucat 27 de jocuri, cu 2 mai puțin decât Pittsburgh și cu 3 mai puțin decât New York.